Killebom i Sölvesborg
Sölvesborg
Sölvesborg är en liten stad i sydvästra blekinge. Staden har en välbevarad äldre bebyggelse som har växt fram i skydd av Sölvesborgs slott. Sölvesborg är omgivet av vacker natur. Bland annat kan du hitta en av Sveriges största bevarade bokskogar norr om Sölvesborg, på Ryssberget. I Ryssbergets sluttningar hittar du också blekinges största björk. Dessutom är Sölvesborg hemkommun för det allsvenska fotbollslaget Mjällby AIF som har sin hem-arena strandvallen i hällevik.
Killebom
Sölvesborg arrangerar Killebomfestivalen som invigdes 1973. Sedan dess har festivalen utvecklats och mycket har hänt sedan. Från början startades Killebom på initiativ från flera lokala företagare som ville ha ett folkligt arrangemang för lokala invånare likväl för som turister. I år är temat för festivalen 70-tal och fyllt med dans och musik, mat och dryck och trevliga nöjen för såväl stora som små!
Bland godisgubbar, karuseller och svettiga besökare ställde Makt i Media några frågor till några besökare samt försäljare.
Se filmklippet från Killebomfestivalen här
Text och foto: Madeleine, Amanda, Linus, Emil, Ylva och Claudia