Vilda western på årets Nostalgidag
Nostalgidagen den 30 maj i Wämöparken arrangeras av äldreförvaltningen, handikappförvaltningen och massa andra. Det är 11 året som Nostalgidagen genomförs.
Vad är Nostalgidagen?
– Den riktar sig till alla äldre på äldreboenden och personer med funktionsnedsättningar, men alla är välkomna, säger fritidskonsulent Peter Holmström.
Temat i år var Vilda Western. Man kunde spela på chokladhjul, åka häst och vagn och åka en runda med gamla kungens Cadillac.
Det var massa musik och Christina Lindberg sjöng och barnen i Ugglekören. Man kunde också gå tipsrunda, äta grillad korv, kroppkakor och sillmackor eller köpa karameller.
Det var mycket folk, mellan 2000-4000 deltagare. Det var fint väder och solen sken.
Makt i Medias reportrar hann med att titta på scenen, dansa med en indian, sjöng allsång, åkte en runda i Kungacadillacen och fick ta fina bilder ihop med Christina Lindberg.
Av Claudia